ما برای ارائه رهبران ارشد بسیار فراتر از تحقیقات برجسته فناوری خود توسعه یافته ایم

مطالب ویژه

تماس با ما

آموزش های کاربردی

مطالعه بازار یا تحقیقات بازار در طرح توجیهی

مطالعه بازار:

تحقیقات بازار( Market Research)  اصطلاحی است که به روند جمع آوری اطلاعات در مورد مخاطبان هدف و بازار هدف اشاره دارد. نقش اصلی تحقیقات بازار این است که به یک شرکت و یا یک سازمان کسب و کار با نمایش عمیق از مشتریان و یا مصرف کنندگان به منظور برآوردن نیازهای خود بهتر کمک کند.  این فرایند از تحقیقات بازار قادر به رقابت با بازیکنان دیگر در همان صنعت است و به تجزیه و تحلیل چیزهایی مانند اندازه بازار، رقابت و نیازهای بازار کمک می­ کند.

در واقع  تحقیقات بازار، جمع آوری و تجزیه و تحلیل سیستماتیک و هدفمند از داده هایی در مورد بازار هدف، رقابت، و محیط است. تحقیقات بازار تکنیک ها و روش های تحلیلی و آماری برای جمع آوری و تفسیر اطلاعات به شکلی منظم است.  این فرایند شامل پژوهش های اجتماعی در محیط کسب و کار است.

روش های مطالعه بازار:

اجرای یک پروژه با استفاده از منابع موجود، نظیر مواد اولیه مورد نیاز، منابع انسانی و تکنولوژی و همچنین مکان­یابی آن، زمانی محقق می­شود که مفاهیم اولیه بازار بعنوان بخشی از فرآیند مطالعات امکان­سنجی با دقت فراوان در زمان مناسب صورت پذیرد؛ زیرا یکی از مهمترین‌ترین دغدغه‌های سرمایه‌گذاران فروش کالا و یا خدمت ارائه شده می‌باشد و روشن است اگر محصول یا خدمتی که برای آن سرمایه‌گذاری می‌شود مورد استقبال قرار نگیرد و به فروش نرسد، آن طرح توجیهی بی‌شک با شکست رو به‌رو خواهد شد. با تهیه مطالعه بازار کارشناسی شده و معتبر، می‌توان تاحد زیادی ریسک انجام پروژه را کاهش داد و به بهترین شکل وضعیت بازار را سنجید و از شکست احتمالی جلوگیری نمود و در زمان مناسب به بازار پاسخ مثبت داد.

مدیران بنگاه‌های اقتصادی و سرمایه گذاران با تهیه مطالعه بازار، اطلاعاتی دقیق از مشتریان، رقبا و دیگر عوامل محرک در بازار بدست می‌آورند و با شناخت دقیق از وضعیت موجود، فعالیت اقتصادی خود را بهبود می‌بخشند. بهره‌گیری از نتایج این مطالعات می­تواند زمینه لازم را به منظور افزایش بهره‌­وری و خلق ایده­‌های نو برای صاحبان کسب و کار و دیگر فعالان اقتصادی فراهم آورد. بديهي‌ست انجام مطالعات بازار در هر مرحله از عمر سازمان و يا هر مرحله از عمر محصولات، ويژگي و اهميت خاص خود را دارد. در این میان بهره‌ جستن از مشاورانی کارآزموده و خبره در زمینه تهیه مطالعات بازار، می‌تواند در پیشبرد اهداف سازمان کارساز باشد.

روش های کشف علمی که  برای تصمیم گیری بازاریابی استفاده می شود به طور کلی شامل:

  • مطالعه بازار: شناسایی یک بازار خاص و اندازه آن و ویژگی های دیگر.
  • مطالعه محصولات: شناسایی یک نیاز یا خواسته از ویژگی های محصول یا خدمات که موجب رضایت مندی می­شود.
  • مطالعه مشتریان: شناسایی ترجیحات، انگیزه ها، و رفتار خرید مشتریان هدف است.

هدف از هر پروژه تحقیقات بازار رسیدن به افزایش درک موضوع می­باشد. در حال حاضر با رقابتی تر شدن بازارهای سراسر جهان، تحقیقات بازار در دستور کار بسیاری از سازمان ها، اعم از بزرگ یا کوچک قرار گرفته است.

 فاکتورهایی که در  مطالعات  بازار بررسی می ­شوند .

تحقیقات بازار می تواند به عنوان یک روش ایده گرفتن از نیازهای مشتریان به شرح زیر در نظر گرفته شود.  برخی از عواملی که می توانند از طریق این فرایند مورد بررسی قرار داده  شوند:

  • روند در بازار (Trends in the market) : روند و یا تغیرات بازار در یک دوره معین از زمان است.
  • تقسیم بندی بازار  (Segmentation of the market): این بخش از بازار را به زیر گروه با ویژگی های مشابه بخش بندی می­کنند و  نیاز دارد که تمایزی بین  جمعیت شناسی، انتخاب­ها، جنسیت ، شخصیت، و غیره  ایجاد شود .

بخش بندی بازار، فرایندی است كه بر اساس آن یك بازار به زیربخش‌های متمایزی از مشتریانی كه نیازها و مشخصاتشان یكسان است تقسیم‌بندی می شود. از آنجاكه مشتریان هر بخش نیازها و خواسته‌های یكسانی دارند، به یك طرح بازاریابی و یك محصول خاص به شیوه‌ای مشابه پاسخ می‌دهند. بخش‌بندی بازار كمك می‌كند با تقسیم یك بازار بزرگ به بخش‌های كوچكتر، منابع سازمان به طور بهینه صرف مشتریان اصلی شود.

  • اطلاعات موجود (Information available) اطلاعات بازار، اطلاعاتی در مورد قیمت های محصولات مختلف موجود در بازار است.
  • تجزیه و تحلیل SWOT – این تجزیه و تحلیل تجزیه و تحلیل نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدید یک کسب و کار یا شرکت است.
  • اثربخشی بازاریابی (Effectiveness of marketing) اثربخشی بازاریابی به تجزیه و تحلیل ریسک، تحقیقات محصول، تجزیه و تحلیل مشتری، رقیب و غیره می­پردازد.

 مزایای تحقیقات بازار:

بهره برداری از فرصت – یکی از بزرگترین مزایای انجام تحقیقات بازار این  است که شما را قادر به پیدا کردن فرصت های مختلف در بازار کرده و امکان بهره برداری از آنها  به طور موثر را فراهم می کند . به عنوان مثال، ممکن است یافتن اینکه آیا محصولتان مناسب مخاطبان هست یا نه، و اگر نیست، تحقیقات بازار به شناسایی مخاطبان مناسب کمک می کند.

تشویق ارتباطات – تحقیقات بازار به شما برای پیدا کردن بهترین راه برای برقراری ارتباط با مشتریان کمک میکند. پس از اخذ نتایج تحقیقات، ماهیت، مخاطب، شخصیت، علایق، عدم علایق و غیره مخاطبان مشخص میشود و این باعث میشود راه های ارتباط و رسیدن به آنها  آسانتر شود.

حداقل کردن ریسک – یکی دیگر از مزایای عمده  تحقیقات بازار این است که کمک می کند تا ریسک های کسب و کار حداقل شده و اقدامات مورد نیاز در مورد موضوعات خاص در نظر گرفته شود.

برقراری روند و سهم  بازار – شرایط بازار به طور مداوم تغییر می کند. در چنین سناریویی، تنها تحقیقات بازار کامل می تواند به ایجاد ادامه روند و سپس تدوین و فرموله کردن  برنامه با توجه به نیازهای فعلی و مورد نیاز مشتریان کمک کند.

کشف مشکلات احتمالی– از آنجاکه تحقیقات بازار، واکنش، انتخاب ها و اولویت های مشتریان را نشان  می دهد، یک کسب و کار می تواند محصول را تغییر دهد در حالی که هنوز در حال تولید و یا در فرایند تولید است. اگر یکی از نتایج تحقیقات در دست باشد، پیدا کردن مشکلات و سپس کار روی آنها آسانتر است.

بهترین زمان برای اجرای فرایند تحقیقات بازاریابی

بهترین زمان برای فرایند تحقیقات بازاریابی همیشه است! هیچ کسب و کاری با یک بار سنجش بازار به موفقیت نمی‌رسد. دو مرحله از کسب و کار وجود دارد که تحقیقات بازار در آن‌ها از مهم به حیاتی تبدیل می‌شود! مرحله اول زمانی است که قصد دارید کسب و کاری را راه‌اندازی کنید و ایده‌ای جدید به بازار ارائه دهید. هر ایده‌ای در ابتدا فوق‌العاده به نظر می‌رسد؛ اما باید بررسی کنید که آیا در واقعیت هم همینطور هست یا خیر. البته هیچوقت تا پیش از اجرا، به قطعیت نمی‌توان این موضوع را مشخص کرد. اما فرایند تحقیقات بازاریابی به شما کمک می‌کند ریسک را کاهش دهید.

مرحله دومی که به فرایند تحقیقات بازاریابی نیاز دارد، بروزرسانی و ارائه محصولات یا خدمات جدید است. در این صورت شما باید بفهمید که آیا بازار هدف کنونی شما پذیرای محصول جدید هم هست یا دوباره باید بازاریابی انجام دهید. اصلا آیا محصول جدید شما می‌تواند توجه بازار هدف (چه کنونی و چه بالقوه) را جلب کند؟

به غیر از دو مرحله بالا، بهتر است در بازه‌های زمانی مشخص و به خصوص هنگام ایجاد تغییرات در بازار، فرایند تحقیقات بازار را طی کنید. به عنوان مثال شیوع ویروس کرونا یک تغییر اساسی بود و کسب و کارهای هوشمند به محض تغییرات بازار، دوباره از نو روند تحقیقات را پیش بردند.

نیازی نیست تحقیقات بازار به صورت ماهانه انجام شود. می‌توانید بازه‌های زمانی طولانی‌تری مانند یک ساله یا دو ساله برای آن‌ها در نظر بگیرید.

تحقیقات بازار را حرفه‌ای انجام دهید.

اگر تحقیقات بازار را به صورت حرفه‌ای انجام دهید، مثل این است که یک سرمایه بزرگ برای سازمان جذب کرده باشید. زیرا این اطلاعات به شما کمک می‌کنند اقدامات سودآور انجام دهید و تصمیمات مضر را حذف کنید. به همین دلیل بسیاری از کسب و کارها فرایند تحقیق بازار را به افراد متخصص در این زمینه می‌سپارند و به کمک آن‌ها پرسشنامه طراحی می‌کنند و اطلاعات مورد نیاز درباره بازار هدفشان را به دست می‌آورند.

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های مدیریت این است که جزئیات بسیاری دارد و همین جزئیات هستند که تفاوت مدیران معمولی و افراد حرفه‌ای را مشخص می‌کنند. درصد زیادی از مدیران درباره بازار تحقیقات جدی انجام نمی‌دهند؛ بنابراین اگر شما این کار را به صورت حرفه‌ای انجام دهید، یک گام به «مدیر برتر بودن» نزدیک‌تر خواهید شد.


پیام بگذارید

درباره ارکان صنعت پارس

شرکت خدمات فنی و مهندسی ارکان صنعت پارس در راستاي نيل به اهداف و تحقق سياستهاي کيفيت منطبق با استاندارد هاي روز دنيا و با توجه به جلب رضايت مشتريان ، کيفيت را در تعالي زمينه هاي کاري به عنوان نخستين هدف در دستور کار خود قرار داده است و ضمن پياده سازي سيستم مديريت کيفيت  ISO9001-2015 در جهت رسيدن به مديريت کيفيت فراگير (TQM) خط مشي کيفيت را اعلام ميدارد .

1. مشاوره سرمایه گذاری

2. تدوین و مشاوره طرح توجیهی

3. انجام تحقیقات بازار

4. مشاوره تسهیلات

  مشاوره رایگان  

درخواست امکان سنجی طرح و مشاوره سرمایه گذاری

جهت گرفتن مشاوره رایگان سرمایه گذاری و  امکان سنجی پروژه درخواست را ثبت کنید.

شرکت خدمات فنی و مهندسی ارکان صنعت پارس در راستاي نيل به اهداف و تحقق سياستهاي کيفيت منطبق با استاندارد هاي روز دنيا و با توجه به جلب رضايت مشتريان ، کيفيت را در تعالي زمينه هاي کاري به عنوان نخستين هدف در دستور کار خود قرار داده است و ضمن پياده سازي سيستم مديريت کيفيت  ISO9001-2015 در جهت رسيدن به مديريت کيفيت فراگير (TQM) خط مشي کيفيت را اعلام ميدارد .

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

کانون مشاوران بانکی
کانون مشاوران بانکی
تندیس واحد نمونه برتر سال 91
نماد اعتماد الکترونیکی

کلیه حقوق و مطالب برای شرکت ارکان صنعت پارس محفوظ است. © 1401

طراحی و سئو شده توسط:  میلاد فرضعلی زاده | 09303846453